To coś więcej niż drużyna. UKP Gol wraz z Soccer College Łubniany powołali SG Team

Projekt o nazwie SG Team ma na celu stworzenie jak najlepszych warunków do rozwoju zawodników na poziomie młodzika i docelowo trampkarza. Wraz z piłkarską szkółką Soccer College Łubniany pragniemy stworzyć jedną drużynę, która będzie miejscem dla najbardziej uzdolnionych zawodników obu klubów. Od początku sierpnia br. zaczęliśmy pracę z drużyną, której nazwę wymyślili sami zawodnicy i jest ona skrótem z obu nazw klubów S-Soccer oraz G-Gol zaś człon „Team”, wiadomo co oznacza.

W zespole aktualnie znajduje się 23 zawodników, z którymi pracuje dwóch trenerów. Z ramienia SC Łukasz Kabaszyn, który jest również specjalistą od przygotowania motorycznego, natomiast z ramienia naszego klubu – Maciej Michniewicz. Udało nam się podjąć współpracę z Rudatom-em Kępa, klubu z opolskiej A-klasy, z którego bazy sportowej możemy korzystać. Tam również rozgrywać możemy swoje mecze ligowe. Te ostatnie trwały do 9 listopada i rozegraliśmy w nich 14 meczów mistrzowskich.  

– Początki były trudne, i dla wychowanków, i dla nas trenerów. Musieliśmy poznać się nawzajem, przekonać się jakim potencjałem dysponują poszczególni zawodnicy. Bardzo ważną rolę odgrywała też integracja między samymi zawodnikami, ale również współpraca na linii rodzice-trenerzy-zawodnicy. Z biegiem czasu, nabieraliśmy doświadczenia, szybko potrafiliśmy wyciągać wnioski z naszej pracy, dzięki temu mamy efekt w postaci progresu jaki zrobili wszyscy nasi podopieczni – opisuje pierwsze kroki pan Maciej.  

– Wiemy jak wyglądały pierwsze mecze sparingowe i ligowe i widzimy teraz jak prezentują się nasi młodzi piłkarze. Jest to efekt ich zaangażowania na treningach, zbierania i przyswajania informacji jakie otrzymują od nas, trenerów. Po zakończeniu sezonu weszliśmy w cykl  meczów sparingowych, w których krok po kroku chcemy wprowadzać kolejne elementy taktyczne, które pozwolą funkcjonować nam lepiej jako drużynie. Na treningach przede wszystkim skupiamy się nad umiejętnościami indywidualnymi. Raz w tygodniu jest również jednostka motoryczna zakończona grą, tak aby była też radość z treningu. Wiemy jak ciężko pracują na takim treningu zawodnicy, więc gra jest na koniec zawsze czymś co sprawia im ogromną satysfakcję – przybliża tajniki zajęć trener Łukasz.  

– Bardzo cieszą nas pochlebne opinie rodziców i osób postronnych, którzy wypowiadają się bardzo pozytywnie o naszym projekcie. Widzą jakie warunki  stworzyliśmy zawodnikom, jakie robią postępy. Zdecydowaliśmy się nastawić stricte na szkolenie. Nie interesuje nas w jakiej lidze będziemy grali, jakie będą wyniki w poszczególnych spotkaniach. Oczywiście fajnie jest wygrywać, ale nie jest to naszym celem. Efekt jest taki, że patrzymy teraz na chłopaków i możemy im bić brawo. Jak można zauważyć, nie wpisujemy wyników naszych poszczególnych meczów, nie chwalimy się powołaniami zawodników do kadr wojewódzkich. Uważamy, że to jest dla nich wyróżnienie i efekt systematyczności oraz podejmowanie wyzwań oraz pracy jaką wykonują indywidualnie na treningach. Patrzymy na nich i widzimy w nich ogromny potencjał. Zdajemy sobie sprawę, że w tej chwili może być powoływany” Iksiński” ale za chwilę będzie to „Kowalski” – mówi Paweł Bzdęga, przedstawiciel partnera z Łubnian.  

Dodajmy, że nasi zawodnicy są regularnie zapraszani na treningi i mecze do akademii klubów ekstraklasowych. Te wyróżnienia, czy powołania, to ich własna zasługa, każdy pracuje na swoją szansę i każdy wtedy tę swoją szansę dostaje. – Chcielibyśmy aby chłopcy mogli się dalej rozwijać na poziomie trampkarza. Wiemy, że najlepsi trafiać będą do Odry Opole, ale na obecną chwilę na tym poziomie wiekowym jest ograniczona liczba drużyn, a więc i miejsc. Spora też grupa zawodników z potencjałem trenuje w okolicznych klubach – podkreśla Michniewicz. – Dopiero przedział wiekowy 15-19 lat kształtuje piłkarzy a szkoda byłoby zgubić gdzieś tych zawodników, którzy być może mają troszkę mniej talentu, lecz są zdeterminowani do tego by się rozwijać – dodaje.  

Stworzenie optymalnych warunków, rzetelna i systematyczna praca, stawiająca na jakość szkolenia a nie wyniki, to główny cel projektu SG Team. Tę drogę dobitnie pokazali w tej rundzie właśnie nasi piłkarze. Planujemy już przyszłość gdyż  sezonu 2021/22 chłopcy z rocznika 2008 przejdą do „trampkarza”. Chcemy więc by jak najszybciej zacząć integrować chłopaków z rocznika 2010.   Minęło pięć miesięcy od rozpoczęcia współpracy pomiędzy Soccer College a UKP Gol, ale już teraz mamy zapytania o naszych piłkarzy z innych klubów. To świadczy o tym, że projekt idzie w dobrym kierunku i wielu zawodników widzi w tym szansę na ciągłe doskonalenie swoich umiejętności. 2 grudnia przeprowadzone w SG Team zostaną testy motoryczne, zaś 12 grudnia odbędą się testy techniczne. Ma to nam tylko pokazać jakim potencjałem dysponują poszczególni zawodnicy. Absolutnie nie jest to wykładnik ich umiejętności i przydatności do drużyny.

– Ma to nam  wskazać drogę nad czym będziemy musieli się skupić pracując z tą grupą zawodników. Umiejętności i potencjał piłkarski zweryfikuje oczywiście boisko, gdyż to na placu gry każdy z wychowanków może pokazać swój prawdziwy potencjał. Wygrywać – owszem, ale nie za wszelką cenę, ponieważ cel jaki sobie stawiamy przyniesie w dalszej perspektywie znacznie więcej korzyści niż nie jeden zwycięski mecz – podsumowuje w jednym tonie Bzdęga i Michniewicz.  

Co o tym sądzisz?
0facebook

Zostaw komentarz